Præsterækken

Foto: Søren Meng SørensenJens Povelsen
Provst i Herredet
 
Thomas Brynch/Brunch
 
Peter Hauriis/Hauris
 
Niels Pedersen
Død 1604
 
Jørgen Lauritzen Ferslev
Død 1611
 
Christen Nielsen
Provst i Herredet, død 1640
 
Christen Christensen Worde
Død 1677
 
Christen Christensen Worde
Død 1684
 
Arent Arentzen
Død 1685
 
Mathias Anchersen Mohr
Død 7. februar 1728
 
Christen Andersen Hortulan
Død 18. august 1733
 
Enoch Lauritzen Dalin
Provst i Herredet 1738, afgået 1751
 
Jens Anchersøn Anchersen
Kaldet 1751, død 1779
 
Rasmus Jørgen Giessing
Kaldet 1780, død 1798
 
Rudolph Frederik Lassen
Død 1811
 
Johan Hieronymus Hoff
Død 1824
 
Fra 1825 – 1893 blev Storvorde og Sejlflod sogne adskilt og ført til hhv. Romdrup-Klarup og Gudum-Lillevorde. Fra 1893 blev de to sogne samlet igen i ét pastorat. Imellemtiden kom den første kommunal lov som indførte sognekommuner. Da Storvorde og Sejlflod var adskilt på det tidspunkt blev de hver deres sognekommune frem til den næste kommunallov i 1970, da Sejlflod Storkommune blev dannet.
 
Hans Peter Pontoppidan
Udnævnt 11. november 1893, forflyttet 1899 til Ollerup-Kirkeby på Fyn.
 
Jens Andreas Nielsen Kjær
Udnævnt 10. maj 1899, forflyttet 1906 til Vraa-Emb.
 
Nikolai Jens Albert Nikolaisen
Udnævnt 28. april 1906, afskediget 1937.
 
Kresten Søren Gunnar Sloth
Udnævnt 8. januar 1938, forflyttet 1943 til Havdrup-Solrød i Roskilde Stift.
 
Aage Clausen
Udnævnt 21. september 1943, forflyttet 1951 til Stubbekøbing-Maglebrønde i Lolland-Falsters Stift.
 
Arne Christian Klostergaard Andersen
Udnævnt 22. april 1952, indsat 15. juni 1952, forflyttet 1960 til Augustenborg.
 
Christian Sørensen
Udnævnt 25. oktober 1960, indsat 13. november 1960, ansat som sognepræst ved Viborg Søndre Sogn (Sortebrødre Sogn) 16. juli 1967.
 
Arne Bidstrup
Udnævnt 20. maj 1968, indsat 16. juni 1968, afskediget 28. februar 1975.
 
Hans Peter Waage Beck
Konstitueret sognepræst under Arne Bidstrups orlov 1. oktober 1973 – 28. februar 1975. Herefter i vakanceperioden frem til 14. september 1975.
 
Ove Paulsen
Udnævnt 1. september 1975, indsat 14. september 1975, afskediget med pension 1. september 2008.
 
Niels Christian Scheel Lassen
Udnævnt 15. december 2008, indsat 21. december 2008.
 
 
Kilde: Liber Daticus (skrevet af Hans Peter Pontoppidan ff).
 
Foto: Søren Meng Sørensen.
Ophavsret: